České e-shopy na zahraničních trzích?

E-shopy

16. 10. 2017

Vyplatí se českým e-shopům prodávat své zboží i na zahraničních trzích? Šanci uspět mají e-shopy nabízející kontaktní čočky, erotické pomůcky a pneumatiky.

Z rozsáhlé studie nákupního rádce Heureka.cz vyplývá, že nejsnáze by se české e-shopy na zahraničních trzích prosadily s prodejem zboží, jako jsou kontaktní čočky, erotické pomůcky či pneumatiky. Jedná se o kategorie zboží, které jsou na zahraničních trzích nabízeny za nejvyšší ceny a zároveň mají nejmenší konkurenci. Např. nabídka kontaktních čoček či erotických pomůcek je na zahraničních trzích sice podobná či stejná jako v Česku, ale minimálně o čtvrtinu dražší.

V rámci studie bylo srovnáváno 14 hlavních kategorií zboží, podobnost nabídky, cena, konkurence a nejvíce prodávané produkty v porovnání se Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Rumunskem, Rakouskem a Německem. Velmi podobnou nabídku zboží i za podobné ceny jako mají české e-shopy, nabízí e-shopy na Slovensku. Naopak nejméně se podobá nabízený sortiment v porovnání s českým trhem v Rakousku a Německu. O české zboží zde není velký zájem vzhledem k odlišným preferencím zákazníků. Až na výjimky je zde zboží dražší než u nás. V Polsku nakoupíte v e-shopech levněji pleny, na Slovensku parfémy a u nás si levněji, oproti srovnávaným zemím, pořídíte v e-shopech notebooky. Ve srovnávaných zemích se liší také preference značek, např. v Česku oblíbená značka Brit (krmiva pro psy) není v zahraničí tolik populární.