Konec geoblockingu v zahraničních e-shopech

E-shopy

12. 11. 2018

O začátku prosince budou Češi nakupovat v zahraničních e-shopech za stejných platebních a dodacích podmínek, jako lidé ve svém domovském státě.

Začátkem prosince vstoupí v platnost evropské nařízení, které zamezuje tzv. geoblocking neboli omezování kupujících dle jejich státní příslušnosti nebo místa jejich aktuálního bydliště, a to v rámci jednotného evropského trhu. Dle informací uvedených na webových stránkách feedit.cz se evropské nařízení týká tří oblastí. První oblastí je přístup k internetovému obchodu ze všech států Evropské Unie, druhá oblast se věnuje zákazu odlišných podmínek nákupu a třetí oblast se týká zákazu diskriminace při platbě za objedané výrobky či služby. Nařízení má usnadnit nákup zboží v zahraničních e-shopech působících v rámci EU. Ovšem nezaručuje povinnost e-shopů dodávat zboží v rámci celé Evropy.

Nařízení zakazuje automatické přesměrování na českou verzi e-shopu aniž by byla zákazníkovi nabídnuta možnost volby. I v případě, že se zákazník rozhodne pro přesměrování do české verze e-shopu, musí mu být umožněn i případný návrat do zahraničního e-shopu. Češi tedy budou moci nakoupit v jakémkoliv e-shopu v rámci EU, a to za stejných všeobecných podmínek jako lidé v domovském státě. Za stejnou službu by jsme měli zaplatit stejnou cenu, v kterémkoliv státě EU. E-shop, ale nemá povinnost doručovat zboží do všech států EU či nabízet stejné zboží a služby ve všech státech. Důvodem toho, ale nesmí být státní příslušnost nebo místo bydliště. Součástí nařízení je již zmíněný zákaz diskriminace v souvislosti s platbou za zboží. Pokud jsou splěněny podmínky pro platbu v daném e-shopu a v požadované měně, e-shop nemůže odmítnout např. platební kartu jen proto, že byla vydána v jiném státě.