E-shopy zaujal nápad na znovupoužitelný obal

E-shopy

24. 06. 2019

Nápad na obal, který lze opakovaně použít tzv. Repetebox, internetové obchody zaujal.

Český e-shopový trh produkuje velké množství odpadu zatěžující životní prostředí. Zákazníkovi přijde zásilka a obal, ve kterém je umístěna se běžně vyhodí. S nápadem, jak tomuto jednorázovému použití obalu zamezit, přišel Richard Bystřický ze Zlína. E-shopům nabízí řešení v podobě tzv. Repetoboxu. Informaci zveřejnil na svém webu server idnes.cz.

Repetebox je obal, ve kterém lze zboží posílat opakovaně. Podobný systém funguje již např. v USA a Skandinávii. Repetebox je prostorný sáček, do nějž se uloží zboží a odešle. Po přijetí zásilky a vyjmutí zboží z obalu, lze sáček složit tak, že vypadá jako dopisní obálka. Takto složený sáček by poté zákazník odeslal zpět – obal již na sobě má předplacenou etiketu na cestu zpět. Zákazník tak nemusí řešit vyplňování zpáteční adresy ani cenu za odeslání. Obaly se vrací zpět výrobci, který je vyčistí, opraví a opět prodá e-shopu.

V současné době je k dispozici obal pro posílání oblečení a drobného nerozbitného zboží. Repeteboxy budou šít v chráněných dílnách. Jako materiál je používána voděodolná, oděruzvdorná a nárazy tlumící banerovina. Po vyřešení způsobu zpětného odesílání, autor projektu plánuje i využití krabic na objemější zboží. Způsob doručení ve znovupoužitelném obalu si zákazník zvolí na strákách e-shopu. Tento druh dopravy bude dražší, nicméně zákazníkovi se peníze vrátí zpět ve formě odměny – např. slevě na zboží, poštovném zdarma atd.